Powiatowy Szlak Polski Walczącej

12. Miejsce egzekucji majora Konstantego Mikołaja Radziwiłła ps. Korab w Zegrzu
12. Miejsce egzekucji majora Konstantego Mikołaja Radziwiłła ps. Korab w Zegrzu
(Wstęp na teren Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki po uzgodnieniu telefonicznym z oficerami Sekcji Wychowawczej – tel. 22 688 36 10, 22 688 36 12).

Książę Konstanty Mikołaj Radziwiłł, ostatni właściciel dóbr Zegrze, jako ppor. rez. walczył w kampanii 1939 r., pełniąc funkcję obserwatora lotniczego w 13. eskadrze obserwacyjnej. Po powrocie do domu został aresztowany i uwięziony w Pułtusku. Zwolniony w marcu 1940 r., włączył się w działalność konspiracyjną jako kwatermistrz III batalionu I Rejonu „Marianowo-Brzozów” (Legionowo) VII Obwodu Armii Krajowej „Obroża”. 19 sierpnia 1944 r. został pojmany przez Niemców, a 14 września prawdopodobnie zamordowany.

Jego ciało zostało odnalezione w maju 1969 r. podczas prac ziemnych na terenie koszar Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu. Zwłoki zidentyfikowano między innymi na podstawie medalika szkaplerznego z relikwiami św. Jana Bosko, który Konstanty otrzymał od prymasa Augusta Hlonda. Szczątki mjr. K. Radziwiłła ps. Korab spoczywają na cmentarzu parafialnym w Serocku. Jego imię nosi gimnazjum w Zegrzu oraz ulice w Serocku i Zegrzu Południowym.
Logo
Menu