27. Pomnik poległych strzelców kaniowskich w Zamostkach Wólczyńskich

Pomiędzy Zamostkami Wólczyńskimi a Wólką Radzymińską, przy drodze nr 631 zachował się obelisk, upamiętniający żołnierzy 28. Pułku Strzelców Kaniowskich (PSK) poległych tu w sierpniu 1920 r. Ten skromny pomnik odsłonił 14 września 1924 r prezydent II RP Stanisław Wojciechowski, a poświęcił go arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski.

Inskrypcja na pomniku upamiętnia kpt. Stefana Pogonowskiego − dowódcę I batalionu 28. PSK, kpt. Benedykta Pęczkowskiego − dowódcę 6. kompanii oraz 18-tu żołnierzy poległych tu rankiem 15 sierpnia 1920 r.

Batalion kpt. Pogonowskiego został skierowany pod Radzymin w wyniku ważnej dla przebiegu Bitwy Warszawskiej narady trzech generałów. Po południu 14 sierpnia 1920 r. w legionowskich koszarach spotkali się gen. Józef Haller, dowódca Frontu Północnego z dowódcą 1. Armii gen. Franciszkiem Latinikiem oraz gen. Lucjanem Żeligowskim, dowódcą stacjonującej tu 10. Dywizji Piechoty. Ustalono wówczas, że 10. DP wraz z 28. PSK nie zostanie skierowana pod Modlin, jak dotychczas planowano, tylko przystąpi do odbicia Radzymina z rąk Rosjan.

Zadanie stopniowo zostało wykonane, a żołnierzy poległych na polu chwały macierzysty pułk upamiętnił na cmentarzu poległych w Radzyminie i pomnikiem z piaskowca pod Zamostkami. Przy pomniku przechodzi obecnie szlak rowerowy II linii obrony im. kpt. S. Pogonowskiego.